Co si sebou vzít na dovolenou na vodě?

Vyrážíte na vodu? A je to poprvé po dlouhé době? Anebo dokonce úplně poprvé? Pak se vám rozhodně hodí krátký seznam toho, co si sebou vzít a co raději nechat doma. Kromě toho vám pomůžete i s výběrem vhodného typu lodi, s čímž vám ostatně pomohou i v jakékoliv půjčovně lodí? Tak jste připraveni? Vyplouváme.

Co sebou na vodu

Málokdo vyráží na vodu na jeden den. Proto počítejte i s tím, že je potřeba si sebou vzít vybavení do kempu, tedy stan, karimatku, spacák a další potřeby určené pro přežití v kempu. Hodit se budou také boty do vody a nepromokavá bunda či pláštěnka. Rozhodně sebou nezapomeňte vzít také malou lékárničku. Vše ale pečlivě plánujte a myslete především na to, že se veškeré vaše vybavení musí vejít do vodotěsného vaku nebo barelu. Jen díky němu totiž budete mít jistotu, že vaše bagáž zůstane v suchu, i pokud převrátíte loď. Barely a vodotěsné vaky si můžete půjčit společně s lodí.

Jak manipulovat se zavazadlem na lodi?

V tomto ohledu vám ráda vyjde vstříc například půjčovna lodí Lužnice. Zavazadlo s vaším vybavením je nutné v lodi zajistit, aby vám při převrácení neuplavalo. Kromě nutného vybavení se pokuste do něho vměstnat také teplé oblečení, nějakou pokrývku hlavy pro případ horka a provaz, který se hodí jako provizorní šňůra na prádlo.

Do jaké lodi to vše nacpat?

Aby se vám do lodi vše vešlo, a zároveň jste se v ní cítili bezpečně, je potřeba zvolit vhodný typ. Pro začátečníky je ideální nafukovací loď. Volit můžete z nafukovací kanoe anebo raftu, který je takovou sázkou na jistotu. Převrátit raft, to už chce opravdu kumšt. Sice si neužijete rychlou jízdu, ale zato ten pocit stability je neocenitelný. Ten, kdo chce jezdit trochu rychleji a má již nějaké vodácké zkušenosti, může zkusit vyplout v plastové kanoi. Ty jsou ve srovnání s nafukovacími loděmi rychlejší a také se na nich méně nadřete. Vodáčtí profíci si mohou půjčit i kajak. Narazíte na něj například v půjčovně lodí Otava. Kajak je jednomístný a jezdí rychleji. Užijete si na něm spoustu adrenalinu, ale počítat musíte s tím, že veškerou bagáž je nutné vozit mimo. Do této lodi se vám nic dalšího kromě vás nevejde. Na první pohled je kajak nestabilní plavidlo, existují ale i kajaky, u nichž bylo vývojáři dosaženo stability při zachování výborných jízdních vlastností.

Publikováno: 30. 03. 2022

Kategorie: Super tipy

Autor: Ivana Závišová