Noční stanování na sněhu

Kempování, tedy to klasické, dnes není v podstatě nic zvláštního. Proto mnoho lidí hledá zajímavější zážitky. Může se jednat třeba o spaní pod stanem na sněhu. Jak na to, pokud chcete tento zážitek vyzkoušet poprvé? V první řadě je třeba dobře naplánovat cestu a také její cíl, stejně jako je třeba zjistit i předpověď počasí. Hlavně s ohledem na teploty, výšku sněhu a také povětrnostní podmínky. A samozřejmě vám nesmí chybět odpovídající outdoorové vybavení (bohatou nabídku najdete na https://internetovyporadce.cz/outdoorove-vybaveni/).

Bez špičkové výbavy to nejde

Zatímco v létě lze kempovat i v hobby výbavě, pokud jde o spaní pod stanem na sněhu, je třeba výbava, která bude špičková. Portál internetovyporadce.cz, na kterém seženete vše pro kempování, uvádí, že základem jsou rozhodně tři věci: První je kvalitní oblečení, které odolá nízkým teplotám, ale i větru a udrží tělo v teple. Dále jsou nezbytností nepromokavé boty, které eliminují jak chladnutí nohou, tak dokonce i omrzliny. Třetí nezbytná věc je kvalitní stan a spacák. Opět platí, že by měl odolat nízkým teplotám a také větru. Pozor také na fakt, že kvalitní izolace musí být z jeho spodní části – bude umístěný na sněhu.

Dostatek jídla a hlavně pití

Chladné teploty a náročné podmínky, spolu s fyzickou námahou vás budou vyčerpávat. To znamená, že je nutné mít dostatek jídla s vysokým obsahem sacharidů. Dále by se mělo jednat i o jídlo, které se snadno tráví. Základem je i dostatek nápojů. To proto, že se může rychle dostavit dehydratace, jelikož při námaze a chladných teplotách se nemusí objevit pocity žízně.

Zvolte správné tábořiště

Nyní už můžete vyrazit. Další věc, na kterou nezapomenout, je nutnost zvolit správné tábořiště. V horách pozor na možný směr laviny. Obecně se doporučuje spíše závětří, které vám pomůže k udržení vyšší teploty ve stanu. Při realizaci tábořiště také nezapomeňte na vykopání díry, která poslouží jako kuchyně, bez které se neobejdete. Teplé jídlo je totiž při táboření třeba. Následně už stačí vzít si na sebe suché oblečení a až v něm se ukrýt do stanu a spacáku.

Publikováno: 20. 10. 2019 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Zážitky

Autor: Ivana Závišová