Svatojakubská cesta

Svatojakubská cesta neboli Cesta svatého Jakuba je název historické sítě dvanácti poutních cest, které všechny vedou na stejné místo – cílem je hrob svatého Jakuba v katedrále ležící ve městě Santiago de Compostela ve španělské oblasti Galicie. Turistické trasy jsou označeny moderním značením, kdy cesty procházejí historickými poutními směry. Ve státech jako Španělsko, Francie, Německo a Itálie v drtivé většině trasy kopírují historické cesty. Značí se symboly mušle a žlutou šipkou. Sto kilometrů před cílem jsou cesty značeny i kamenným či betonovým patníkem s mušlí na keramické dlaždici se štítkem, kde je umístěn číselný údaj, který slouží jako ukazatel vzdálenosti do cíle. Tip: Pokud vás Svatojakubská cesta láká, koukněte se na videa a fotografie z poutí na webu caminoproradost.cz.

Jakou cestu zvolit?

Pokud patříte mezi vášnivé turisty, mohli jste si během svých výletů po České republice povšimnout kromě klasických turistických značek také mušle hřebenatky. V případě, že byste mušli následovali, dovede vás až do samotného Santiaga de Compostela. Spousty poutníků vybírají některé ze španělských cest. Ovšem do Santiaga se můžete vydat i po francouzské cestě, od Středozemního moře, jít kolem pobřeží severního Španělska či zvolit cestu Portugalskem.

Kde si odpočinout po náročné cestě?

Kolem poutnických cest jsou vystavěny ubytovny, kterým se říká albergue. Můžete na ně narazit přibližně každých 20 km. Penziony bývají pro poutníky buď za symbolickou cenu, která činí kolem 6 eur, nebo za dobrovolný příspěvek. Ovšem musíte počítat s tím, že ubytovny jsou k dispozici pro všechny pocestné, a proto zde můžete zůstat pouze na jednu noc. Noclehárna vám poskytne matraci, sprchu a také kuchyňku. Nutno podotknout, že v letních měsících bývá turistů plno, tudíž může být problém sehnat „matraci“ na ubytovně. Ale nebojte - kolem turistických cest se nachází další menší hotely, penziony či ubytování v soukromí.

Publikováno: 27. 12. 2021

Kategorie: Evropa

Autor: Ivana Závišová