Je vhodné podniknout dovolenou v Chorvatsku s malým dítětem?

Plánujete letošní dovolenou společně s vaším drobečkem? Pak se vám mohou hodit naše rady a doporučení. Od jakého věku je vhodné brát na dovolenou malé dítě? Jak jej na takovou cestu připravit? Na tyto i jiné otázky se vám budeme v průběhu tohoto článku snažit odpovědět.

Od kdy je dítě možné vzít sebou na dovolenou v Chorvatsku?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na celkovém zdravotním stavu dítěte (zda to lékař schvaluje), na způsobu dopravy i ubytování včetně samotných rodičů. Jsou rodiče, kteří se vydají s několika měsíčním dítětem klidně na cestu kolem světa a jsou rodiče, kterým dělá problém se s dvouletým dítětem dopravit vlakem, do 2 hodiny vzdáleného města k babičce. Žádná obecná hranice neexistuje, pouze doporučení.

Co speciálního vzít dítěti sebou?

Pokud vám lékař cestu schválí a nic nenamítá, pak je nejvyšší čas poohlédnout se ubytování v Chorvatsku, které bude plnit vaše očekávání pro pobyt s dítětem. Existují i speciální ubytování pro rodiče s malými dětmi. Nic speciálního sebou dítěti brát nemusíte, protože Chorvatsko je součástí Evropy a vše dostanete koupit na místě.

Na co si dát pozor?

Určitě počítejte s tím, že v Chorvatsku bude horko a děti ho snáší hůř, než dospělí. Dbejte už během dopravy, aby děti byly chráněny před vedrem, dusnem, sluníčkem. Ovšem obezřetní buďte i v případě klimatizace – hodně dětí onemocní ještě cestou. K dalšímu důležitému bodu paří pitný režim. Mějte po ruce vždy vlažný nápoj. Naplánujte si přestávky. Pro dítě to může být psychicky náročné a pro maminku jakbysmet. Dovolenou si má celá rodina užít. Ne ji prožít ve strachu a stresu. Proto cestu do Chorvatska naplánujte do posledního puntíku.

Vyberte si vhodnou dobu

Pro pobyt u moře s dítětem je vhodné si naplánovat i příhodné období. Ideálně před zahájením či po ukončení sezóny. Vedro již nebude tak nesnesitelné, vyhnete se davům turistů.

Pojištění a důležitá telefonní čísla

Před vycestováním sjednejte pojištění a informujte se o tom, jak postupovat v případě nenadálých potíží a návštěvy lékaře v turistické destinaci. Mějte u sebe veškerá důležitá telefonní čísla. A to jak čísla do ČR tak v Chorvatsku – první pomoc, policie, hasiči atd.

Ideální doprava – letecky

Než trápit dítko zdlouhavým cestováním ve vedru, zvolte rychlou možnost dopravy – letadlem. Budete v Chorvatsku dřív, než se nadějete. Dítě nebude vystaveno extrémním teplotám a většinou let prospí. I na letišti jsou pro maminky s dětmi příhodnější podmínky.

Publikováno: 05. 06. 2018

Kategorie: Super tipy

Autor: Ivana Závišová

Tagy: do chorvatska s dítětem