Jenom rouška nestačí. Význam hraje také příkladná hygiena

Při nošení, byť luxusní roušky je důležitá i správná hygiena. Roušky bychom se neměli vůbec dotýkat rukama, nasazovat a skládat bychom si ji měli jen pomocí gumiček či tkaniček. Jakmile je rouška vlhká, výrazně klesá její účinnost a je třeba ji vyměnit za čisté. S použitou rouškou třeba zacházet jako s infekčním materiálem - nedotýkat se části, které přišly do kontaktu s obličejem, ale jen gumiček či tkaniček. Jednorázová rouška se nesmí používat opakovaně. Je třeba ji zahodit, pokud možno vložit ji ještě předtím do mikrotenového sáčku. Látková rouška stejně po použití skladujte v mikrotenovém kapse, nenoste ji volně ve větrovce či kabelce. Použitou roušku je třeba vyvařit, případně vyprat na minimálně 60 ° C a následně přežehlit suchým teplem. Tip: Originální roušky pro děti, ženy i muže najdete na rouskoshop.cz. Prodejce má také výhodné balení respirátorů po 50 ks.

Odstupte o 2 metry, prosím

Vyhnout se davu lidí, zejména pokud cestujete každý den do práce hromadnou dopravou nebo pracujete například v obchodě, je doslova nemožné. Snažte se však v rámci svých možností omezit pobyt na místech, kde se setkává více lidí. A pokud už na nich musíte pobýt, dodržujte od ostatních odstup minimálně 2 metry. Věděli jste, že jedno kýchnutí dokáže vyprodukovat desetitisíce kapiček a doslova je vystřelit až do několika metrů? Pokud sportujete, například běžíte nebo jízdě na kole, "dostřel kapiček" se řádově zvětšuje. Kapičky, které mohou být infikovány virem, se přitom do okolí šíří i obyčejným mluvením či odkašláním si. V kombinaci s rouškou je proto sociální odstup účinným způsobem, jak zabránit šíření infekčních onemocnění, včetně COVID-19.

Ruce si pravidelně dezinfikujte

Nejúčinnějším způsobem, jak zbavit ruce bakterií a virů, je dezinfekce. Častá dezinfekce rukou, se kterou se dnes setkáváme v obchodech, na školách, pracovištích, úřadech a případně i doma, však může zejména lidem s citlivou pokožkou či kožními onemocněními způsobovat potíže. Pokud vám to zdravotní stav umožňuje, kombinace dezinfekce rukou a následně důkladného omytí rukou mýdlem je nejlepší způsob prevence. Pamatujte, neumytýma rukama se šíří až 80% infekcí. I mytí rukou má však svá pravidla. Nemělo by trvat méně než minutu a neměli bychom při něm vynechat žádnou plochu rukou, a to ani část mezi prsty, kde se mikroorganismům mimořádně daří. Jak by mělo vypadat správné mytí rukou zpracoval Úřad veřejného zdravotnictví do užitečné grafiky. Jen společnými silami dokážeme zvrátit nepříznivý vývoj koronavirus na České republice. Pravidlo 3R znamená uvědomit si, že každý jeden z nás je důležitou součástí tohoto boje.

Publikováno: 15. 03. 2021 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Super tipy

Autor: Ivana Závišová