Jaké jeskyně lze navštívit v Čechách a na Moravě

Možných tipů na výlet je v České republice ohromné množství. Pokud nechcete zůstat na povrchu, ale chcete vyrazit pod zem, podívejte se s námi, jaké jsou ty nejzajímavější jeskyně. Jak v Čechách, tak na Moravě.

Jeskyně Balcarka

Proč je právě tato tolik unikátní? Jelikož má nádhernou krápníkovou výzdobu, kterou je možné označit jako tu nejhezčí nejenom v celém Moravském krasu, ale i v celé zemi. Jeskyni najdete v Ostrově u Macochy a kromě možnosti projít si ji společně s průvodcem je zde i možnost navštívení muzea.

Strašínská jeskyně

I když je v mnoha průvodcích protěžována hlavně Morava, neznamená to, že by Čechy také neměly zajímavé jeskyně. Jednou z takových je Strašínská jeskyně. Kde se nachází? Je to známá Šumava. Kdo se to této jeskyně vypraví, ten rozhodně nebude zklamán, jelikož pokud něčím zaujme, tak to jsou hlavně mísovité a hrncovité prohlubně v oblasti svého stropu. Zajímavá je také tím, že je pro veřejnost otevřena teprve od roku 2012.

Koněpruské jeskyně

I tyto náleží do Čech. Konkrétně je to Český kras, kde je můžete najít. Jaký je jejich hlavní unikát? Rozhodně ten, že se jedná o největší jeskynní systém, který byl zatím objeven. Dále nechybí ani unikáty spojené s tím, že jsou i více než 400 let staré a byly vyvinuty hned ve třech úrovních.

Jeskyně Výpustek

Vraťme se do oblasti, kterou je Moravský kras. Zde se totiž nacházejí jeskyně Výpustek, které zaujmou nejenom svou rozsáhlostí. Unikátem je také jejich vznik. Za vším stojí místní Křtinský potok, který se postaral o jejich vzhled a tak se jedná o jedny z mála jeskyní, které vznikly takzvanou ponorovou činností.

Jeskyně Na Špičáku

Velké lákadlo hlavně proto, že se jedná o jedny z nejstarších jeskyní. Nikoliv jenom v České republice, ale také v celé Evropě. Jsou staré více než 350 milionů let. Jejich délka přesahuje zhruba 400 metrů.

Publikováno: 08. 11. 2017

Kategorie: Česko

Autor: Ivana Závišová