Láká vás práce v zahraničí? Přečtěte si, kde vyděláte nejvíce peněz

Chystáte se odejít za prací do zahraničí? Už víte kam a co budete dělat? Pracovních pozic je mnoho, stačí si jen vybrat. A u některých ani nepotřebujete vědět jazyk dané země. Ale kde si v zahraničí vyděláte nejvíce? Řekli jste si řekli, že zkusíte štěstí v zahraničí nebo se jen u nás nevíte uplatnit? Pracovat v zahraničí však nemusí být vždy takové, jak si představujete. Najít práci v zahraničí je dnes sice mnohem jednodušší, ovšem, pokud chcete v práci setrvat déle a v dané zemi se usadit, nastane chvíle, kdy se bez cizího jazyka neobejdete. Stejně také, pokud chcete i něco vydělat a nežít jen z ruky do úst. Kde si tedy vyděláte nejvíc a na jakých pozicích? Trend, kdy mladí lidé odcházejí za prací do zahraničí, pokračuje. Mnozí si už i vysokou školu vybírají mimo Slovenska. Proč tomu tak je, o tom bychom mohli dlouho polemizovat. No zaměřme se na to, kam je nejlepší za prací odejít. Nejprve si však promyslete, zda chcete pracovat dlouhodobě nebo zkusíte jen práci na turnusy, například letní sběr ovoce nebo výpomoc v restauraci či hotelu. Stačí se podívat, jak se změnila dnešní generace, která má díky otevření hranic, novým možnostem cestování a odstranění jazykových bariér, téměř nekonečné možnosti. Často chtějí dnes lidé vycestovat alespoň na rok do jiné země, poznat novou kulturu a získat zkušenosti. A míst pro život existuje opravdu hodně, ať už se rozhodnete vycestovat sám nebo si najít práci i s partnerem. Práce pro páry jsou totiž stále žádanější.

Kam se vyplatí vycestovat za prací?

Pro Čechy jsou stále aktuální a atraktivní okolní země jako Rakousko nebo Německo. Není to jen možností vyššího výdělku, ale také podobnou kulturou. Kromě toho mnoho lidí cestuje za prací i do Švýcarska nebo Velké Británie, Holandska či dnes čím dál populárnějšího Norska.
U studentů jsou také stále populární letní brigády v přímořských zemích jako Malta nebo Itálie, kde často pracují jako animátoři. Stále častěji také cestují do Ameriky, kde najdou práci v zábavních parcích, přírodních rezervacích nebo v hotelích. Pomůže jim v tom i agentura. Zkusit to můžete například přes program Work & Travel.
Země pro život i pro práci Tak jste se rozhodli, že tedy získáte zkušenosti ze zahraničí. Víte, v které zemi si dobře vyděláte a na jakých pozicích?

1. Rakousko

Rakousko se nabízí jako první možnost, pokud se rozhodnete pro práci v zahraničí. Je blízko, dobře dostupné a navíc si zde můžete opravdu pěkně vydělat. Zkuste práci pečovatelky, kde si můžete vydělat 1300 - 1600 €. Vaší prací bude zejména postarat se o starší lidi a jejich domácnost. To zahrnuje péči o hygienu, pomoc s pohybem a běžnými činnostmi, ale také například vaření nebo nákupy.
Pokud vám nevyhovuje práce pečovatelky, což takto práce v restauraci jako číšník nebo servírka? Průměrně si vyděláte od 1500 € a více. Potřebujete však alespoň rok praxe a střední vzdělání ideálně v oboru.
Nevyhovují vám tyto pozice nebo nejste zdatným nemčinárom? V Rakousku najdete i práci na stavbách a jiné manuální práce. Váš výdělek v takovém případě bude mezi 1300 a 1600 €, ale může to být i více. Navíc, nepotřebujete velkou znalost jazyka.

2. Německo

Německo je další zemí, kam se Slováci rádi stěhují za prací. Pokud víte německy, budete mít velkou výhodu a pracovní trh se vám více otevře. Pozice zde naleznete podobné jako v Rakousku, tedy například pečovatelka, číšník, různé pomocné a manuální práce, ale také například na recepci. Průměrně jsou zde o něco lépe platy než v již zmíněném Rakousku. Pečovatelky si tu vydělají od 1400 € a více, stejně jsou na tom i číšníci. Pokud budete pracovat na stavbě nebo například jako výpomoc ve skladu, váš plat bude představovat částku mezi 1250 až 1800 €.
Jako řidič kamionu si v Německu dokážete vydělat i 2300 € v čistém. Elektromechanik si přijde i na 3000 € a pokud víte dobře jazyk a máte příslušné vzdělání, uplatníte také jako zdravotní sestra, která si v Německu vydělá 1500 - 2500 €.

3. Velká Británie a Irsko

Země, kde vládne královna Alžběta a její soused, jsou taktéž velmi oblíbené u Čechů, kteří se rozhodnou pracovat v zahraničí. Mnozí se zde nakonec i usadí. Jelikož angličtina je dnes nejběžněji využíván cizí jazyk, mnoho Slováků ho ovládá, i když jen na základní úrovni. V Irsku se víte uplatnit například jako číšník, barman, barista ale také například na pozicích v cestovním ruchu, administrativě nebo výrobě. A samozřejmě, pokud víte jazyk, vaše možnosti se zvyšují.
V Irsku průměrně vyděláte od 1200 € na pozicích ve výrobě, kde využijete manuální práci, přes 1600 - 1800 € v případě práce v hotelu, až do 2500 € v oblasti administrativy nebo také gastronomie a cestovního ruchu.
Velká Británie má možnosti téměř stejné jako Irsko. Kromě pozic jako pečovatelka, řidič nebo pracovník ve výrobě či jiné manuální práce, kde si vyděláte od 1200 do 3000 €, můžete v Británii najít práci i v obchodech jako prodavač či kuchař.

4. Nizozemsko

Relativně snadno dostupná krajina tulipánů, kol a větrných mlýnů, nabízí práci, kde se Slováci uplatní na pozicích jako tesař, řidič kamionu, stavbař a další manuální práce, kde plat je v rozmezí 1300 - 2000 €. Nizozemsko je však i častou zastávkou pro práci v létě či jiné sezoně, kdy pomáháte se sběrem plodin jako jahody, jablka nebo třeba rajčata. Z takové brigády si často můžete odnést až 1800 € měsíčně a navíc je to práce vhodná i pro páry.

Slunce, moře a pláže

Láká vás spíše práce někde v teple u moře? Zkuste to jako animátor, plavčík, recepční nebo pomocník v zábavním parku například v Řecku, Itálii nebo ve Španělsku. V čistém si můžete vydělat od 600 až do 2000 €, ale samozřejmě záleží na vašem pracovním nasazení, oblasti i délce pobytu. Znovu je to skvělá příležitost i pro páry.
V případě práce v létě či na turnusy, máte často stravu i ubytování zdarma, případně je ubytování zajištěno zaměstnavatelem za menší poplatek.
Dnes je cestování za prací častou záležitostí a je jen na vás, zda se rozhodnete pracovat v zemi dlouhodobě a usadit se v ní nebo zkusíte jen brigádu přes léto. Konečně, možnosti jsou již téměř neomezené. A stále je zde možnost pracovat na volné noze - nomádi a freelanceři jsou stále častěji skloňované slova. Navíc, kdo by nechtěl spojit práci s cestováním? Například copywriter, který píše PR články je nezávislý na místě práce. Pokud jste se rozhodli, že budete cestovat do zahraničí za prací, zvažte, zda půjdete na vlastní pěst nebo zvolíte cestu agentury. V takovém případě nezapomeňte, že agentura si vyžádá nějaké poplatky. Také byste měli myslet na to, zda chcete vycestovat jako pár nebo jako vlk samotář. Rozhodnutí je na vás. Přejeme hodně štěstí.

Publikováno: 11. 11. 2019

Kategorie: Super tipy

Autor: Ivana Závišová